Szambo plastikowe czy betonowe?

Najczęściej spotykanymi typami zbiorników na nieczystości, zwanych szambami są zbiorniki betonowe lub plastikowe. Ogromną zaletą zbiorników betonowych jest ich duża masa własna. Dzięki niej zbiornika nie trzeba dodatkowo kotwić w podłożu w celu zabezpieczenia przed wypchnięciem. Ta sama masa jest niestety również wadą gotowych zbiorników betonowych. Szambo o pojemności 10 metrów sześciennych waży około 4 ton i zarówno jego transport, jak i montaż, wymagają użycia ciężkiego sprzętu. Zbiornik plastikowy o podobnej pojemności będzie ważył około 190 kilogramów, co stanowi ułamek masy szamba betonowego. Mała masa własna ułatwia transport, wyładunek i montaż zbiornika, jednak wymusza jego dodatkowe kotwiczenie w dnie wykopu.

Kolejną zaletą betonowego szamba jest jego wytrzymałość na działanie sił nacisku. Dzięki mocnym ścianom wykonanym ze zbrojonego betonu zbiornik taki z powodzeniem zainstalować można pod wjazdem do garażu czy pod dodatkowym miejscem parkingowym. Masa samochodu osobowego nie jest w stanie zagrozić tej konstrukcji. Lekkie szamba plastikowe nie posiadają takiej odporności więc trzeba lokalizować je w miejscach nienarażonych na nacisk.

Nastepną niewątpliwą zaletą szamb betonowych jest ich cena. Zbiornik o pojemności około 10 metrów sześciennych to wydatek rzędu 2000 do 2500 złotych. Za podobnych rozmiarów zbiornik plastikowy przyjdzie nam zapłacić od 6000 do nawet 8000 złotych.

Jeśli warunki lokalizacyjne działki uniemożliwiają dogodny dojazd ciężkiego sprzętu mogącego przetransportować i zamontować gotowy zbiornik betonowy można rozważyć jeszcze jeden wariant zbiornika betonowego. Jest nim betonowanie zbiornika na miejscu.